Kom-akcyjne

Zapraszamy do współpracy w zakresie pomocy w przekształcaniu spółki komandytowo-akcyjnej w inne rodzaje spółek prawa handlowego. Nasza oferta skierowana jest do osób, które interesuje:
  • przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną,
  • przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę partnerską,
  • przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową,
  • przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w akcyjną.


Nasi klienci mogą także liczyć na pomoc w przekształceniu innego rodzaju spółki w spółkę komandytowo-akcyjną (np. przekształcenie spółki partnerskiej w spółkę komandytowo-akcyjną). Przedsiębiorca może liczyć na kompleksowość obsługi oraz opiekę prawną i fachowe doradztwo na każdym etapie przedsięwzięcia.

Spółka tego rodzaju łączy w sobie zalety spółki osobowej (komandytowej) ze spółką kapitałową (akcyjną). Do jej zalet można na pewno zaliczyć możliwość działania na dużą skalę oraz pozyskiwania kapitału przez emisję akcji. Ze względu na to, że składa się ona z komplementariusza i akcjonariusza, wspólnicy mają różną odpowiedzialność za spółkę. Dla akcjonariusza plusem jest, że jest on wyłączony z odpowiedzialności osobistej (ryzykuje więc tylko wkładem), zaś komplementariusz jest odpowiedzialny (subsydiarnie) bez żadnych ograniczeń. Komplementariusz nie musi jednak uczestniczyć w pokryciu kapitału zakładowego, choć ma możliwość wniesienia wkładu rzeczowego. Spółka komandytowo-akcyjna pozwala także na optymalizację podatkową, jako że nie ma tu podwójnego opodatkowania – od dochodu spółki i osobno dywidendy dla wspólników.

Spółka komandytowo-akcyjna wymaga jednakże sporego kapitału zakładowego – musi to być przynajmniej 50 tys. złotych. Prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie i samo jej zakładanie wiąże się również ze znacznym formalizmem i może być skomplikowane. Spółka nie tylko musi mieć wpis do KRS, ale i np. mieć statut spisany w postaci aktu notarialnego. Musi też prowadzić pełną księgowość, a w pismach i zamówieniach handlowych, etc., musi umieszczać określone dane. Wadą może być także to, że spółka tego typu nie ma osobowości prawnej (to tzw. ułomna osoba prawna).